Turn It Around Tour
Richmond Regional 2020

WORKSHOP SCHOLARSHIPS
Emma Jones and Samantha Barboza

SPECIAL AWARDS
Wish You Well- Samantha Barboza- Highest Score of the Competition
Gatsby- The Spotlight Award
Happy Days Remix- Choreography Nominee- Diane Holland
Never Love Again- Choreography Nominee- Diane Holland
The Village- The Heartfelt Award
Asylum- Strength Behind the Movement Award
Impossible- Frankie Campos- Strength Behind Movement Award


OVERALL AWARDS
Premier Mini Solo
1st- Everyday Princess- Zoe Lindsey

Premier Mini Duo Trio
2nd- Three Little Birds

Star Mini Solo
1st – It’s All About Me- Ailene Loredo

Star Mini Tap Solo
1st- Feel So Good- Ashley Petronis

Star Mini Tap Duo/Trio
1st- Good Morning

Premier Mini Small Group
2nd- Round and Round 

Premier Mini Tap Small Group
1st- Do You Love Me

Star Mini Large Group
1st- Ice Age

Star Junior Solo
4th- Wild- Reyna Wolfe
5th- Cheek to Cheek- Hannah Labocki

Star Junior Tap Solo
1st- The A Train- Kira Lakin

Star Junior Duo/Trio Tap
1st- School Days

Star Junior Small Group
2nd Wonderful Life

Star Junior Tap Small Group
2nd- Happy Days Remix 

Star Pre-Teen/Teen Tap Solo
1st- Bring Me Sunshine
2nd- Beatpatized 

Star Pre-teen Solo
1st- Impossible- Frankie Campos
3rd- Ashes- Summer Cowen
5th- Imagine- Kiana Lakin

Star Pre-teen Duo/Trio
1st- Mess Around
2nd- Me & My Girls

Star Pre-teen Tap Duo/Trio
2nd- Pink Panther 

Star Pre-teen/Teen Small Group
1st- Rhythm of Life
2nd- People Help the People
3rd- Sunny

Star Pre-Teen/Teen Tap Small Group
1st- Mambo Italiano

Star Teen Solo
2nd – Go Quietly- Lexi Tabor
3rd- Something Like This- Elle Clark
4th- Goodbye Yellow Brick Road- Maddie Barboza
5th- Will You Still Love Me Tomorrow- Mia Casey
9th- Trampoline- Abby Wyneger

Star Teen Tap Solo
3rd- These Boots Were Made for Walkin’- Estelle Servidad
5th- Beautiful Goodbye- Luke Moen

Star Teen Duo Trio
5th- 9 to 5

Star Teen Tap Duo/Trio
2nd- Breaking Out
3rd- Mr. Bojangles

Star Teen Small Group
3rd- I’m Just Asking

Star Teen Large Group
2nd- Paralyzed
3rd- Energia

Star Teen Tap Large Group
1st- Betty Boop

Star Senior Solo
1st- Wish You Well- Samantha Barboza
3rd- Six Feet Under- Jade Kelly-Carter
5th- Good-Anastazja Kubajek
7th- Activate- Josh Holland
8th- Let It Burn- Emma Wynkoop

Star Senior Tap Solo
2nd- Piece of My Heart- Anastazja Kubajek
3rd- Ain’t Nobody- Emma Wynkoop

Star Senior Duo/Trio
1st- The Village
2nd- Man’s World
3rd- Rescue


Star Senior Small Group
1st- Atlas
2nd- Hip Hip, Chin Chin
3rd- Never Love Again


Star Senior Small Tap Group
1st- Boom

Star Production
1st- Gatsby

Platinum National Dance Competition
Norfolk Regional, 2020

TITLE WINNERS
Miss Petite Platinum- Ailene Loredo
Mr. Junior Platinum- Frankie Campos
Mr. Teen Platinum- Cayden Kelly-Carter
Miss Senior Platinum- Samantha Barboza

TITLE RUNNER UPS
Sophia Henriquez, Jade Kelly-Carter, Paris Ortiz, Josh Holland, Luke Moen, Summer Cowen, Elle Clark

SPECIAL AWARDS
Studio of Distinction Recipient- Encore Dance Center
Mix It Up Award- Paralyzed
Sensational Storytelling Award- Mess Around
Electric Energy Award- It’s All About Me- Ailene Loredo
Ideal Idol Award- Mr. Bojangles
That Moment Award- I’m Just Asking
Luxurious Lines Award- Wish You Well- Samantha Barboza
Accent Queen Award- Go Quietly- Lexi Tabor

CHOREOGRAPHY AWARDS
People Help the People- Jaime Popard
Paralyzed- Allison Dubreuil and Chris Houston
Energia- Allison Dubreuil

IMPROV WINNERS
Emma Wynkoop and Frankie Campos

OVERALL AWARDS

PETITE INTERMEDIATE SOLOS
1st- It’s All About Me- Ailene Loredo

PETITE INTERMEDIATE DUO/TRIO
1st- Good Morning

PETITE RECREATIONAL SMALL GROUP
5th- Do You Love Me

PETITE INTERMEDIATE  LARGE GROUP
1st- Ice Age

JUNIOR INTERMEDIATE SOLO
3RD- Ashes- Summer Cowen

JUNIOR ELITE SOLO
1st- Impossible- Frankie Campos
2nd- Spanish Rose- Paris Ortiz
4th- Imagine- Kiana Lakin
6th- Quiet- Grace Hewlett
7th- Cheek to Cheek- Hannah Labocki
8th- Life of the Party- Kaitlin Critides
9th- Take the A Train- Kira Lakin
10th- Wild- Reyna Wolfe

JUNIOR ELITE DUO/TRIO
1st- Mess Around

JUNIOR ELITE SMALL GROUP
3rd- People Help The People
4th- Rhythm of Life
5th- Bonnie and Clyde

JUNIOR ELITE LINE
1st- Super Mario

TEEN ELITE SOLOS
3rd- Something Like This- Elle Clark
6th- Child’s Play- Cayden Kelly-Carter
7th- Give Me One Reason- Bella Henriquez
8th- Goodbye Yellow Brick Road- Maddie Barboza
10th- Will You Still Love Me Tomorrow- Mia Casey

TEEN INTERMEDIATE DUO/TRIO
5th- Beautiful Thing

TEEN ELITE DUO/TRIO
3rd- Breaking Out
5th- Smallest Light
6th Mr. Bojangles
9th- That Drip
10th- Silhouettes

TEEN ELITE SMALL GROUPS
9th- Waiter’s Gallop
10th- I’m Just Asking

TEEN ELITE LARGE GROUPS
2nd- Betty Boop
3rd- The Asylum

TEEN ELITE LINE
1st -Gatsby

SENIOR ELITE SOLO
1st- Wish You Well- Samantha Barboza
4th- Six Feet Under- Jade Kelly Carter
7th- Ain’t Nobody- Emma Wynkoop
9th- Good- Anastazja Kubajek
10th- Go Quietly- Lexi Tabor
11th- Activate- Josh Holland
16th- 90 Days- Tori Gross

SENIOR ELITE DUO/TRIO
1st- 9 to 5
3rd- The Village
6th- Man’s World
7th- Rescue
8th- Puppetmaster
9th- Anchor

SENIOR ELITE SMALL GROUPS
2nd- Atlas
4th- I’ll Never Love Again
5th- Boom
6th- Hip Hip, Chin Chin
7th- Unseen, Unheard, Unnoticed 
8th- Praise You

SENIOR ELITE LARGE GROUP
2ND Paralyzed

 
 

Inspire National Dance Competition

Rocky Mount, NC

 
 

2020 Competition Results

757-460-4008

Encore Dance Center

2020 Competition Results