Sheer Elite
Norfolk VA
486 Dances Competed

NOTABLE AWARDS
Vicki Sheer Teen Award- Kiana Lakin
Vicki Sheer Senior Award- Bella Henriquez
Miss Senior Sheer Elite- Bella Henriquez
Miss Teen Sheer Elite 1st Runner Up- Kiana Lakin
Technique Award- Celloopa
Highest Scoring Solo/Duo/Trio- Rain- Frankie Campos
Highest Scoring Genre Awards- Tap- Go Listen, Open- Rain-Frankie Campos, Contemporary- Woods, Jazz- Same to You- Bella Henriquez
Artistry In Motion Choreography- Hide & Seek- Jaime Popard

Dance Game Challenge Winner- Kayla Ornt

SPECIAL AWARDS
Sheer Artistry- Volcanic- Kiana Lakin
Sheer Lines- Miss Otis Regrets- Reyna Wolfe
Amazing Teamwork- Walk You Home
Sheer Heartwarming- Mama’s Sunshine, Daddy’s Rain- Ella Gladstein

Sheer Musicality- US

SCHOLARSHIPS
UNLV ½ Scholarship- Bella Henrique
Move- The Initiative Scholarship- Cayley McReynolds
Workshop Scholarship- Artistry Award- Eisley Hall, Adelina George, Ella Gladstein, Reyna Wolfe, Kira Lakin, Elle Clark, Bella Henriquez, Frankie Campos
Workshop Scholarship- Excellence Award- Sadie Morgan, Alina Wolfe, Sofia Henriquez

NOVICE SMALL WONDERS SOLO
1st- Mama’s Sunshine, Daddy’s Rain
NOVICE SMALL WONDERS TRIO
1st- Fix My Crown

NOVICE SMALL WONDERS SMALL GROUP
4th- She’s In Love

NOVICE JUNIOR SOLO
3rd- Stupid Cupid

ELITE PRE-TEEN ELITE SOLO
3rd- Hey, Hi, Hello- Sofia Henriquez
5th- What A Wonderful World- Ashley Petronis

INTERMEDIATE SMALL WONDERS SOLO
2nd- Honolulu Rock & Roll- Sadie Morgan

INTERMEDIATE SMALL WONDERS SMALL GROUP
1st- Happy
2nd-DANCE

ELITE JUNIOR SOLO
3rd- The Beat Goes On- Alina Wolfe

INTERMEDIATE TEEN TRIOS
2nd- Who Do You Think You Are?

ELITE PRE-TEEN DUO
2nd- Zazz

ELITE PRE-TEEN TRIO
1st- Hurricane Season

ELITE PRE-TEEN SMALL GROUP
1st- Don’t Let Me Be Misunderstood

ELITE TEEN SOLO
1st- Rain- Frankie Campos
4th- Let Me Hurt- Summer Cowen
6th- Slap That Bass- Makenzie Walsh
10th- I Put a Spell on You- Paris Ortiz

ELITE TEEN DUO
2nd- Feet Don’t Fail Me Now

ELITE TEEN TRIO
1st-Ritz Remix
2nd-I’ll Stand by You
5th- Glam

ELITE TEEN SMALL GROUP
4th- These Are the Days

ELITE TEEN LARGE GROUP
1st- Go Listen
2nd- Higher
4th- What About Us


ELITE TEEN LINE
1st- US

ELITE SENIOR SOLO
1st- Same To You- Bella Henriquez
6th- Hide & Seek- Cayley McReynolds
7th- Kill of the Night- Marlee Hancock
8th- River- Emma Jones
9th- Lost- Elle Clark

ELITE SENIOR DUO
2nd- Slack Jaw
3rd- Walk You Home

ELITE SENIOR TRIO
2nd- Killing Me Softly

ELITE SENIOR SMALL GROUP
1st- Woods
2nd- Celloopa
5th- Jazz Man

ELITE SENIOR LARGE GROUP
1st- The Table

ELITE 13 & OVER PRODUCTION
1st- The Eras

That’s Entertainment
Louisburg, NC

NOTABLE AWARDS
Sportsmanship Award- Encore Dance Center
Choreography Award- The Table- Allison Dubreuil
Rising Star Highest Score of the Entire Competition- Mama’s Sunshine & Daddy’s Rain- Ella Gladstein
All Star Highest Score of the Competition- Go Listen
Entertainer of the Year- Jazz Man

JUDGES SPECIAL AWARDS
High Five Entertainment- Mein Herr- Kiana Lakin
Most Valuable Competitor- Kill of the Night- Marlee Hancock
Beautiful Bella- Same to You- Bella Henriquez
Mesmerizing- I Put a Spell on You- Paris Ortiz
Chill- Mr. Sandman- Kira Lakin
Partnering- Walk You Home
Just Dance- Dance
Stunning Visuals- The Woods
Elegant Approach- Always Remember Us This Way- Ailene Loredo
Proptastic- The Table- Jorel Ortiz
Perfect Pair- Zazz

THAT’S ENTERTAINMENT ELITE NOMINEES
The Beat Goes On- Alina Wolfe
Hey Hi Hello- Sofia Henriquez
Always Remember Us This Way- Ailene Loredo
I Put a Spell on You- Paris Ortiz
Let Me Hurt- Summer Cowen
Mr. Sandman- Kira Lakin
Slap That Bass-Makenzie Walsh
Same To You- Bella Henriquez
Wonder Woman- Madisyn Littlejohn
Lost- Elle Clark

OVERALLS
7-12 Rising Star Solos
1st- Mama’s Sunshine, Daddy’s Rain- Ella Gladstein
5th- Stupid Cupid- Nala Humpf

7-12 Rising Star Duo/Trio
2nd- Fix My Crown

7-9 Rising Star Groups
1st- She’s In Love
2nd- Dance

7-12 Shooting Star Solo/Duo/Trio
2nd- I Could Write a Book- Ava Kreiwaldt
3rd- Honolulu Rock & Roll- Sadie Morgan
4th- Ratata

7-12 Shooting Star Groups
2nd- Happy
3rd- Pink Poison


10-12 All Star Solo/Duo/Trio/Groups
1st- Hurricane Season
2nd- Don’t Let Me Be Misunderstood
3rd- Zazz
4th- Always Remember Us This Way- Ailene Loredo
5th- Hey Hi Hello- Sofia Henriquez

13-15 All Star Solos
1st- Mr. Sandman- Kira Lakin
2nd- Put A Spell on You- Paris Ortiz
3rd- Volcanic- Kiana Lakin
4th- Let Me Hurt- Summer Cowen
5th- Miss Otis Regrets- Reyna Wolfe
6th-Paint It Black- Hannah Labocki
7th- Slap That Bass- Makenzie Walsh
8th- Messy- Brooke Petronis
9th- One- Viktoria Kreiwaldt
10th- Your Love is Lifting Me Higher- Karen Voloudakis

13-18 All Star Duo/Trio
1st- Walk You Home
2nd- Slack Jaw
3rd- Ritz Remix
4th- Killing Me Softly
5th- I’ll Stand by You

13-18 All Star Small Groups
1st- Woods
2nd- Celloopa
3rd- Jazz Man
4th- Live Till I Die
5th- These Are the Days

13-18 All Star Large Groups
1st- Go Listen
2nd- The Table
3rd- What About Us
4th- Higher
5th- Coffeebreak

16-18 All Star Solo
1st- Same To You- Bella Henriquez
2nd- I Get to Love You- Maddie Barboza
3rd- The Winner Takes It All- Bella Henriquez
4th- River- Emma Jones
5th- Man of La Mancha- Mia Casey
6th- Rock On- Elle Clark
7th-Hide & Seek- Cayley McReynolds
8th- Kill of the Night- Marlee Hancock
9th- Your Arms- Kayla Ornt
10th- Wonder Woman- Madisyn Littlejohn

Productions
1st- US
2nd- The Eras​

2024 Competition Results

On Stage America
Woodbridge, VA

SPECIAL & NOTABLE AWARDS
12 & Under Choreography Award- Don’t Let Me Be Misunderstood- Diane Holland
13 & Over Entertainment Award- The Eras
Hurricane Hero Award- Hurricane Season
Erasistable Award- The Eras
Perfect Pair Award- Walk You Home
Powerful Performance- Lost- Elle Clark
Aloha Award- Honolulu Rock & Roll- Sadie Morgan
Liza Minelli Award- Mein Herr- Kiana Lakin
Thunderbolt Award- Frankie Campos
Excellent Prop Use Award- The Table
Smooth Jazz Award- Jazz Man
Rising Star- Alina Wolfe

VIP DANCER OPENING NUMBER INVITES
Ailene Loredo, Sofia Henriquez, Ashley Petronis, Mia Casey, Elle Clark, Bella Henriquez, Madisyn Littlejohn, Emma Jones, Kayla Ornt, Marlee Hancock, Maddie Barboza, Summer Cowen, Brooke Petronis, Kiana Lakin, Viktoria Kreiwaldt, Kira Lakin, Hannah Labocki, Frankie Campos, Makenzie Walsh, Reyna Wolfe, Paris Ortiz, Karen Voloudakis, Liliana Couture, Braelie Manship

TITLE COMPETITOR INVITED FINALISTS
Ashley Petronis, Kira Lakin, Summer Cowen, Paris Ortiz, Frankie Campos, Mia Casey, Bella Henriquez, Elle Clark, Marlee Hancock

OVERALLS
Petite Novice Solo
2nd- Mama’s Sunshine & Daddy’s Rain- Ella Gladstein
3rd- Stupid Cupid- Nala Humpf


Petite Novice Small Group
3rd- She’s In Love

Petite Intermediate Solo
3rd- Honolulu Rock & Roll- Sadie Morgan

Petite Intermediate Small Group
2nd- DANCE
3rd- Pink Poison

Junior Advanced Solo
9th- Ashley Petronis

Junior Advanced Duo/Trio
4th- Hurricane Season
8th- Zazz

Junior Advanced Small Group
4th- Don’t Let Me Be Misunderstood

Teen Intermediate Duo/Trio
1st- Who Do You Think You Are?
2nd- Glam

Teen Advanced Solos
2nd- Rain- Frankie Campos
6th- Let Me Hurt- Summer Cowen
11th-TIE- Mr. Sandman- Kira Lakin
11th- TIE- I Put a Spell on You- Paris Ortiz
13th- Volcanic- Kiana Lakin
15th- Slap That Bass- Makenzie Walsh

Teen Advanced Duo/Trio
3rd- Ritz Remix
9th- I’ll Stand by You

Teen Advanced Small Group
9th- Make It Through

Teen Advanced Large Group
5th- Higher
7th- What About Us
8th- Go Listen

Senior Advanced Solos
4th- The Winner Takes It All- Bella Henriquez
6th- Lost- Elle Clark
8th- Man of La Mancha- Mia Casey
9th- Kill of the Night- Marlee Hancock

Senior Advanced Duo Trio
3rd- Slack Jaw
5th- Walk You Home

Senior Advanced Small Group
3rd- Woods
4th- Celloopa
5th- Jazz Man

Senior Advanced Large Group
4th- The Table

2024 Competition Results

757-460-4008

Encore Dance Center

Starpower
Hampton, VA
Encore Competed Solos/Duos/Trios Only
790 Dances Competed

SPECIAL AWARDS
Incredible Intensity Award- Paint It Black- Hannah Labocki
Purely Passionate- Your Arms- Kayla Ornt

SCHOLARSHIPS AND INVITES
Power Pak Invite- Ailene Loredo, Alina Wolfe, Summer Cowen, Elle Clark
Discovery Spotlight Scholarship- Alina Wolfe, Marlee Hancock, Savannah Person
Wild Dance Intensive Full Scholarship- Frankie Campos

OVERALLS
Recreational Mini Solo
4th- Mama’s Sunshine and Daddy’s Rain- Ella Gladstein
Recreational Mini Duo/Trio
4th- Fix My Crown

Intermediate Mini Solo
4th- Honolulu Rock & Roll- Sadie Morgan


Recreational Junior Solo
9th- Stupid Cupid

Advanced Junior Solo
3rd- The Beat Goes On- Alina Wolfe

Advanced Junior Duo/Trio
1st- Ra Ta Ta

Advanced Teen Solos
9th- Slap That Bass- Makenzie Walsh

 Advanced Teen Duo/Trio
2nd- Hurricane Season

Advanced Senior Duo/Trio
4th- Slack Jaw
5th- Walk You Home
6th- Ritz Remix
9th- I’ll Stand by You

Advanced Senior Solo
8th- Rain- Frankie Campos
14th- Same To You- Bella Henriquez
19th- Let Me Hurt- Summer Cowen​

World Class Talent Experience
Norfolk, VA
18 Studios and 570 Dances Competing

NOTEWORTHY AWARDS
World Class Versatility- Encore Dance Center
World Class Technical Achievement - Celloopa
World Class Distinction - Rain- Frankie Campos

SPECIAL AWARDS
Optical Illusion- Mr. Sandman- Kira Lakin
Rhythm, Rhyme, & Everything Fine- Ritz Remix

INVITES
Nationals Opening Number Invitee- Bella Henriquez, Maddie Barboza, Summer Cowen
Ambition Apprentice Award- Frankie Campos

OVERALLS

RECREATIONAL PETITE SOLO
1st – Mama’s Sunshine & Daddy’s Rain- Ella Gladstein

INTERMEDIATE PETITE SOLO
1st- Honolulu Rock & Roll

INTERMEDIATE PETITE SMALL GROUP
5th- Happy

INTERMEDIATE JUNIOR SMALL GROUP
9th- Pink Poison

INTERMEDIATE JUNIOR SOLO
9TH- Out of My Way- Savannah Person

INTERMEDIATE JUNIOR DUO/TRIO
3rd- Ra Ta Ta

ADVANCED TEEN SOLO
9TH- Mr. Sandman- Kira Lakin

ADVANCED TEEN DUO/TRIO
7th- Hurricane Season

ADVANCED TEEN LARGE GROUP
4th- Go Listen

ADVANCED SENIOR SOLO
1st- Rain- Frankie Campos
5th- The Winner Takes It All- Bella Henriquez
7th- I Get to Love You- Maddie Barboza
16th- Let Me Hurt- Summer Cowen
19th- River- Emma Jones

ADVANCED SENIOR DUO/TRIO
1st- Ritz Remix
6th- Walk You Home

ADVANCED SENIOR SMALL GROUP
5th- Woods
6th- Celloopa

ADVANCED SENIOR LARGE GROUP
4th- The Table
5th- What About Us

Encore Dance Competition of the Stars
Virginia Beach
15 Studios Competed 604 Dances

Judge’s Choice/Special Awards
Most Entertaining- She’s in Love 
Best Choreography- The Table- Allison Dubreuil 
Tap Artistry- River-Emma Jones 

TITLE 
2nd Runner Up Teen- Always Remember Us This Way- Ailene Loredo
3rd Runner Up Teen- Mr. Sandman- Kira Lakin
       
SCHOLARSHIP WINNERS
Encore Extreme Scholarship Winner- Bella Henriquez 
Grand Finals Scholarship Winner- Frankie Campos
Discovery Spotlight Scholarship Winners- Sadie Morgan, Ailene Loredo 


OVERALLS
Recreational Petite Duo/Trio
6th Fix My Crown

Competitive Petite Solo 
5th Mama’s Sunshine, Daddy's rain- Ella Gladstein
4th Honolulu Rock and Roll- Sadie Morgan

Elite Teen Solo 
5th- Always Remember Us This Way- Ailene Loredo
6th- Mr. Sandman- Kira Lakin 
 
Elite Teen Duo/Trio
2nd- Hurricane Season
5th- Feet Don’t Fail Me Now 

Elite Teen Small Groups
5th- Don’t Let Me Be Misunderstood 

Elite Senior Small Groups 
2nd- Woods 

Elite Senior Large Group 
5th- Higher 
3rd-The Table 

Elite Senior Solo
2nd- Rain- Frankie Campos
4th- I Get to Love You- Maddie Barboza
8th- Let Me Hurt- Summer Cowen
9th- Kill of the Night- Marlee Hancock

Elite Senior Super Soloist
1st- Bella Henriquez
3rd- Elle Clark

Elite Senior Duo/Trio
4th- Ritz Remix
5th- Walk You Home
6th- Slack Jaw
7th- Killing Me Softly