ONSTAGE AMERICA 2017
VIRGINIA BEACH, VA REGIONAL

NOTABLE AWARDS
Cruise Winner- Encore Dance Center

SPECIAL AWARDS
Breakthrough Performance- After The Storm
Standout Performer- Aliayah Brunt
Top Choreography-West Side Story- Katie

TITLE FINALISTS
Isabella Squatrito- Love Myself
Lexi Tabor- I’m The Greatest Star
Aliayah Brunt- Locomotion
Emma Wynkoop- The Way You Look Tonight

 TEAM STORM SCHOLARSHIPS
Isabella Squatrito, Jade Kelly Carter, Samantha Barboza, Emma Wynkoop, Anastazja Kubajek, Easton Nguyen, Joshua Holland, Gwendalynn Jones, Tori Gross, Aliayah Brunt, Marissa Robles, Lexi Tabor, Maddie Barboza, Jordan Simonelli, Elle Clark

 OVERALL AWARDS
NOVICE PETITE SOLO
1st Runner Up- Rio Williams- Neverland

 INTERMEDIATE JUNIOR SOLO
4th Runner Up- Cayden Kelly Carter- Blow a Check

 ADVANCED TEEN SOLO
5th Runner Up- Isabella Squatrito- Love Myself
6th Runner Up- Jade Kelly Carter- Magnetic
9th Runner Up- Samantha Barboza- Where I Want to Be

 NOVICE PETITIE DUO/TRIO
1st Runner Up- When You’re Smiling

 INTERMEDIATE PETITE DUO/TRIO
1st Runner Up- ‘Bout Time
2nd Runner Up- Mermaid Party
3rd Runner Up- Wink & A Smile

 INTERMEDIATE JUNIOR DUO/TRIO
Overall Winner- Oath
3rd Runner Up- We Belong Together
4th Runner Up- Zero to Hero

 ADVANCED JUNIOR DUO/TRIO
Overall Winner- Honey I’m Good

 ADVANCED TEEN DUO/TRIO
Overall Winner- Villain
1st Runner Up- Me For President
2nd Runner Up- We Could Be Heroes
3rd Runner Up- Little Me
4th Runner Up-TIE – Never Forget You & Sound and Color

 ADVANCED SENIOR DUO/TRIO
4th Runner Up- There’s Gotta Be Something Better Than This

 NOVICE PETITE SMALL GROUP
Overall Winner- Cupcake Social Club
1st Runner Up- Friend Like Me
2nd Runner Up- Dance Like Nobodys Watching

 INTERMEDIATE PETITE SMALL GROUP
Overall Winner- Runaround Sue

INTERMEDIATE JUNIOR SMALL GROUP
Overall Winner- Trigger
1st Runner Up- Swaggin
4th Runner Up- Bills

 ADVANCED JUNIOR SMALL GROUP
3rd Runner Up- Lulluby for A Stormy Night

 ADVANCED TEEN SMALL GROUP

1st Runner Up- Piece By Piece
3rd Runner Up-  She Ain’t Got No Money
4th Runner Up- Surprise Yourself

 NOVICE PETITE LARGE GROUP
Overall Winner- Cat In The Hat

 INTERMEDIATE JUNIOR PRODUCTION
Overall Winner- Better When I’m Dancing

 ADVANCED JUNIOR PRODUCTIONR
1st Runner Up- West Side Story



DANCE EDUCATORS OF AMERICA NATIONALS
WEST PALM BEACH, FL

 SPECIAL AND NOTABLE AWARDS
Top Score Pre-Teen Tap- Lexi Tabor
Top Score Teen Tap- Isabella Squatrito
Top Score Pre-Teen Acro- Lexi Tabor
Top Score Teen Acro- Jade Kelly-Carter
4th Runner Up National Teen Titleist- Lexi Tabor

'Best Way To Open A Show'- The Basement
‘Faces of The Future’ Award- Cat In The Hat

‘Lovely Lines and Layered Choreography’- Sound of Silence

OVERALL AWARDS
Small Fry Duo
2nd- ‘Bout Time
5th- Wink and A Smile

Small Fry Trio
2nd Mermaid Party

Small Fry Small Group
3rd- Run Around Sue
4th- Cupcake Social
5th- Friend Like Me

Small Fry Line
3rd- Cat In the Hat

Junior Duo
3rd- Oath

Junior Trio
4th- Never Gonna Let You Down

Junior Group
4th- Na Na Na

Junior Line
4th- Bills

Pre-Teen Trio
1st- Honey I’m Good

Pre-Teen Small Group
5th- Trigger

Pre-Teen Line

3rd- The Basement

Teen Duo
3rd- Singin’ In The Rain

 
Teen Trio
4th- Sound & Color
5th- Villain

Teen Line
4th- Work It Out
5th- After The Storm

 


LEAP NATIONAL DANCE COMPETITION
VIRGINIA BEACH, VA


NOTABLE & SPECIAL AWARDS
ADCC Studio of Excellence- Encore Dance Center
Senior Miss Leap Title Winner- Aliayah Brunt
Individual Leap Contest Winners- Junior r: Kendall Aldea, Teen/Senior: Jade Kelly Carter
Quantum Leap Award- Better When I’m Dancing
Street Swag- Joshua Holland- Alll The Way Up
Effortless- Samantha Barboza- Shine
Lovely Lines- Maddie Barboza- Hands
Genuine Emotion- Marissa Robles- Stone Cold
Great Storytelling- Run Around Sue
Sweet Tooth- Cupcake Social Club
Exquisite Elegance- After The Storm
Choreography- Katie Flint- Nothing But The Water

OVERALL AWARDS

PETITE DUO/TRIO SKIP LEVEL
3rd Overall- ‘Bout Time

PETITE DUO/TRIO LEAP LEVEL
2nd Wink & A Smile

PETITE SMALL GROUP SKIP LEVEL
2nd Overall- Friend Like Me
5th Overall- Cupcake Social Club

PETITE SMALL GROUP LEAP LEVEL
1st Overall- Runaround Sue
2nd Overall- Dance Like Nobody’s Watching

PETITE LARGE GROUP SKIP LEVEL
3rd Overall- Cat In The Hat

JUNIOR DUO/TRIO LEAP LEVEL
1st Overall- Honey I’m Good
6th- Overall- Oath

JUNIOR SMALL GROUP LEAP CATEGORY
7th Overall- Wishin’ & Hopin’
8th Overall- Lulluby for A Stormy Night
9th Overall- Saturday Night Fish Fry
10th Overall- Na Na Na

JUNIOR LINE LEAP LEVEL
2nd Overall- Better When I’m Dancing

TEEN SOLO LEAP LEVEL
2nd Overall- Shine- Samantha Barboza
5th Overall- Creep- Anastazja Kubajek
7th Overall- Love Myself- Isabella Squatrito
10th- Magnetic- Jade Kelly Carter

TEEN DUO/TRIO LEAP CATEGORY
1st Overall- Little Me
2nd Overall- Villlain
8th Overall- Singin’ In The Rain
9th Overall- Supersmash Sequel
10th- Sound & Color

 TEEN SMALL GROUP LEAP LEVEL
2nd Overall- Nothing But The Water
4th Overall- WeightlesS
5th Overall- Surprise Yourself
6th Overall- Piece by Piece
9th Overall- Hot Honey Rag

 TEEN LARGE GROUP
4th Overall- After The Storm
6th Overall- Work It Out
8th Overall- The Basement

SENIOR SOLO LEAP CATEGORY
3rd Overall- Kissing You- Aliayah Brunt

SENIOR DUO/TRIO LEAP CATEGORY
5th Overall- We Could Be Heroes
10th Overall- Gotta Be Something Be Better Than This

SENIOR SMALL GROUP LEAP CATEGORY
9th Overall- Momma’s Place


757-460-4008

FUSION NATIONAL DANCE COMPETITION
PORTSMOUTH, VA

SPECIAL/NOTABLE AWARDS
Recreational Star Power Award- Encore Dance Center
Miss Teen Fusion- Jade Kelly-Carter
Titleist Runner ups- Aliayah Brunt, Emma Wynkoop, Samantha Barboza
Hollywood Summer Tour Scholarship- Emma Wynkoop- Guessing Game
Hollywood Summer Tour Scholarhship- Cayden Kelly-Carter- Blow A Check
Tokyo Academy Summer Intensive Scholarship- Samantha Barboza- Shine
Classy Showgirl- Emma Wynkoop- The Way You Look Tonight
Swaggy Sounds- Isabella Squatrito- Love Myself
Better Than The Movies- Singin’ In The Rain
Lovely Lines- Aliayah Brunt- Kissing You
Cute & Clean- Cat In The Hat
Hot Off The Press- Hot Honey Rag
Fusion Stars- Samantha Barboza, Anastazja Kubajek, Maddie Barboza, Angelina Squatrito, Aliayah Brunt, Easton Nguyen 

RECREATIONAL LEVEL OVERALLS
Petite Small Group
2nd Cupcake Social Club

INTERMEDIATE LEVEL OVERALLS
Petite Small Group
1st Runaround Sue

Junior Solo
7th Overall- Blow A Check- Cayden Kelly-Carter

Junior Duo
4th Oath

Junior Small Group
2nd Trigger
3rd Swaggin’

Teen Solo
8th- Closer- Luke Meon

ELITE LEVEL OVERALLS
Junior Elite Solo
4th Overall- Hands- Maddie Barboza

Junior Small Group
2nd Lulluby for A Stormy Night
3rd Na Na Na

 Teen Solo
3rd Shine- Samantha Barboza
6th Creep- Anastazja Kubajek

7th Guessing Game- Emma Wynkoop
9th Magnetic- Jade Kelly-Carter
10th Chains-Grace Galvez
11th  Love Myself- Isabella Squatrito
12th Wonder- Lexi Tabor

 Teen Duo/Trio
1st  Viillain
2nd We Could Be Heroes
7th Singin’ In The Rain
8th Bounce Back
10th  Me For President

 Teen Small Group
1st Surprise Yourself
4th Wild Things
5th Nothing But The Water
8th Piece by Piece

Senior Solo
4th Locomotion- Aliayah Brunt
10th Stigma- Easton Nguyen

Teen Large Group
2nd Work It Out
4th After The Storm

DANCE EDUCATORS OF AMERICA
RICHMOND, VA

 

SPECIAL AWARDS

Mr. Pre-Teen DEA- Cayden Kelly-Carter

So Danca  DEA Musical Theatre Intensive Scholarships- Isabella Squatrito & Angelina Squatrito

Nationals Scholarship Winners- Emma Wynkoop, Josh Holland, Abby Wyneger, Kendall Aldea, Samantha Barboza, Aliayah Brunt

Teamwork & Chemistry- Villain

On The Right Track- Dance Like Nobody's Watching

Deed to the Stage- I'm The Greatest Star- Lexi Tabor

Synchopated Rhythm- Honey, I'm Good

Great Connection and Originality- Singing In the Rain

Defying Gravity- Where I Want to Be- Samantha Barboza

OVERALL AWARDS

SMALL FRY DUO

4th Wink and A Smile

 

SMALL FRY GROUP

1st- Runaround Sue

2nd Dance Like Nobody's Watching

 

PRE-COMPETITION OVERALL
3rd- When You're Smiling
4th - Cat In the Hat

JUNIOR SOLO

4th- Blank Space- Angelina Squatrito

JUNIOR DUO

1st- Oath

4th -We Belong Together

JUNIOR TRIO

4th- Never Gonna Let You Down

5th- Zero To Hero

JUNIOR GROUP

2nd- NaNaNa

JUNIOR LINE

4th- Bills

PRE-TEEN SOLO

2nd- Wonder- Lexi Tabor

PRE-TEEN TRIO

4th- Honey, I'm Good

TEEN SOLO

3rd- Shine- Samantha Barboza

5th- Creep- Anastasia Kubajek

TEEN DUO

​1st- Singin' In the Rain 

3rd- We Could Be Heroes

4th- Little Me

TEEN TRIO

4th- Sound & Color

1st- Villain

TEEN GROUP

4th-Nothing But The Water

TEEN LINE

2nd- After The Storm

SENIOR SOLO

2nd- Kissing You- Aliayah Brunt

SENIOR TRIO

2nd- There's Gotta Be Something Better Than This

PRODUCTION

5th- Better When I'm Dancing

REGIONAL DIRECTOR AWARD (All Solos, Duos, and Trios)

​5th- Kissing You- Aliayah Brunt

 

 

 

 



 

2017 Competition Results

CELEBRATION TALENT COMPETITION
NORFOLK, VA


SPECIAL AWARDS/JUDGE'S CHOICE

13 and Over National Title Finalist: Aliayah Brunt- Kissing You

Hollywood Summer Tour Scholarship Winner: Samantha Barboza- Shine

Technique: Where I Want To Be- Samantha Barboza

Creative Hip Hop: Bounce Back

I Love to Dance: Cupcake Social Club

Showstopper: Honey I'm Good, The Basement, All The Way Up- Josh Holland

Costume: Bills, Cat in the Hat, Hot Honey Rag

Choreography: Too Cool to Dance- Savanna Ruis, Creep- Diane Holland, After the Storm- Allison Dubreuil, Surprise Yourself- Allison Dubreuil

Performance: Na Na Na, Runaround Sue, West Side Story, Chains- Grace Galvez

Personality Plus: I'm the Greatest Star- Lexi Tabor

Great Tap Sounds: Love Myself- Isabella Squatrito

Completely Connected: Little Me

I Want to Be In The Dance: Work It

Amazing Legs and Feet: Locomotion- Aliayah Brunt

Alvin Ailey Award: Nothing But The Water


OVERALLS
Petite Duo/Trio Rising Star
1st Place: 'Bout Time


Petite Small Group Rising Star
1st: Runaround Sue

2nd: Dance Like Nobody's Watching
3rd: Cupcake Social Club


Junior Duo/Trio Shining Star
1st: Honey, I'm Good
6th: Bounce Back


Junior Small Group Shining Star
5th: Na Na Na
6th: Bills


Junior Solo Shining Star
8th: Hands- Maddie Barboza
10th: Wonder- Lexi Tabor


Teen Solo Shining Star
4th: Love Myself- Isabella Squatrito
6th: Where I Want To Be- Samantha Barboza
9th: Chains- Grace Galvez
10th: The Way You Look Tonight- Emma Wynkoop
11th: Magnetic- Jade Kelly Carter
12th: Creep-Anastazja Kubajek


Teen Duo/Trio Shining Star
2nd: Little Me
4th: Villain
6th: Sound and Color


Teen Small Group Shining Star
1st: Surprise Yourself
4th: Nothing But The Water
7th: Hot Honey Rag
8th: Piece by Piece


Teen Large Group Shining Star
2nd: After The Storm
4th: Work It Out


Senior Solo Shining Star
2nd: Kissing You- Aliayah Brunt
5th: Stone Cold- Marissa Robles


ENERGY NATIONAL DANCE COMPETITION 

VIRGINIA BEACH, VA 

​OPTIONAL FOR SOLOS, DUOS, AND TRIOS

Special Awards and Recognitions
Studio of Excellence Winner- Encore Dance Center  
$500 Nationals Scholarship Winner- Encore Dance Center 
Technique/Choregraphy- Wonder- Lexi Tabor 
Highest Score of the Day and Jump Scholarship- I'm The Greatest Star- Lexi Tabor 
12 and Under Photogenic Winner- Abigail Wyneger 
13 and Over Photogenic Winner- Aliayah Brunt 
13 and Over Improv Winner- Emma Wynkoop 
Terrific Tap- We Belong Together 
Broadway Dance Dreams Winner- Encore Dance Center
Broadway Dance Center Scholarship & Musicality Award- Kissing You- Aliayah Brunt
Dynamic Duo-  Little Me 

OVERALL WINNERS
Star Level Petite Solo
3rd- Neverland Rio Williams 

Power Level Petite Duo/Trio
1st- Wink and A Smile 

Energy Level Petite Duo/Trio 
1st- Oath 

Energy Level Junior Solo 
1st- I'm The Greatest Star- Lexi Tabor
3rd- Love- Jordan Simonelli
4th- Hands- Maddie Barboza 
5th- Leaving On A Jet Plane- Elle Clark 

Energy Level Teen Solo
2nd- Creep- Anastazja Kubajek 
3rd- Shine- Samantha Barboza 
4th- The Way You Look Tonight- Emma Wynkoop 

Energy Level Teen Duo/Trio
1st- Villain 

Energy Level Senior Solo
1st- Kissing You- Aliayah Brunt 

Overall High Score of the Day
1st- I'm The Greatest Star- Lexi Tabor 
2nd-Villain
3rd-Little Me 
5th- Kissing You- Aliayah Brunt